تبلیغات
اخبار و اطلاعات آشخانه - همراه با خبرنگاران خراسان از سالهای دور

اخبار و اطلاعات آشخانه

کانال مردمی آشخانه پرمخاطب ترین کانال تلگرام شهرستان مانه و سملقان آدرس: telegram.me/ashkhane

درباره من
سمنگان یعنی سرسبز.
کرمانج ، مردمی که بیش از چهار قرن خونشان را با خاک ایران آمیختند تا پاسداری کنند از خانه اجدادی.
آشخانه ، هشت چشمه ،محل آسیاب، مرکزی برای نمایش پرافتخار همدلی و اتحاد کرمانج با ترک و فارس و ترکمن و بلوچ از شیعه و سنی.
و ما ، فرزند کرمانج که این پایگاه رسانه ای را زنده نگه می داریم تا شناخته تر شوند «سمنگان» و «کرمانج» و «آشخانه».
و این بزرگترین هدف ماست:
سرسبزی. پاسداری از خانه. اتحاد

رضااسدی.آشخانه

لینک تلگرام کانال مردمی آشخانه telegram.me/ashkhane
آدرس پیج اینستاگرام آشخانه /instagram.com/ashkhaneh
نویسندگان
برگه ها
جستجو در وبلاگ
همراه با خبرنگاران سالهای دور
ماجرای خبر و خبرنگاری خراسان شمالی در ۴۰ سال قبل
خراسان شمالی - مورخ یکشنبه 1392/05/20 شماره انتشار 18473
نویسنده: گروه گزارش

رسانه ها اعم از گفتاری، شنیداری و الکترونیکی یکی از ابزارهای توسعه هستند. امروز کشور و استانی که بنا دارد پیچ و خم های توسعه را پشت سر بگذارد به ناچار برای پیمودن و گذر از دشواری ها باید از رسانه ای قوی و نیرومند برخوردار باشد. ۱۷ مرداد به نام روز خبرنگار نام گذاری شده است البته خبرنگاران وام دار شهیدانند زیرا این روز به برکت شهادت شهید صارمی نام گذاری شده است.به سراغ قدیمی ها رفتیم پیشکسوتان عرصه خبر خبرنگارانی که در سالهای دور، خبر تهیه می کردند، روزنامه توزیع می نمودند و اخبار سرزمین سبز و نخبه پرور خراسان شمالی را کشوری و جهانی می کردند آنهایی که ۶۵ سال قبل برای روزنامه خراسان خبرنگاری می کردند.آنها اطلاع رسانی کردند مشکلات مردم و نیازهای منطقه و... را گفتند تا در نهایت برای تصمیم گیران کشوری یقین شد که در نقشه کشور باید خراسان شمالی نقش بندد آرشیو خراسان گواه تلاش خبرنگاران در عرصه توسعه استان است. کاغذهای خبر گواه روشن این واقعیت را نباید فراموش کرد خبرنگاران سالهای دور به راحتی نمی توانستند خبر تهیه کنند زیرا امکانات رسانه ای که امروز وجود دارد آن روزها نبود و افکار عمومی هم این قدر که امروز همراه رسانه ها است و ارزش کار رسانه را می داند آن روزها در این حد نبود و مهمتر این که ابزار آموزشی که امروز در اختیار خبرنگاران است خبرنگاران دیروز از آن محروم بودند و فقط با عشق و علاقه ای که به خبرنگاری داشتند با مشکلات دست و پنجه نرم می کردند و کاغذهای خبر را پر می کردند باور کنید قدیمی ها و خبرنگاران سالهای دور خیلی در این عرصه رنج بردند! تلاش آنها پرثمر و یاد و نام آنها جاویدان باد آنها که مهمان خاکند سفره نشین ساقی کوثر باشند و آنها که همراهند پایدار و مستدام آنچه می خوانید ماجرای خبرنگاری در سالهای دور است.

«محمد حسین شریفان» به عنوان قدیمی ترین خبرنگار روزنامه «خراسان» از سال 54 همکاری خود را به عنوان توزیع کننده با این روزنامه آغاز کرد و از سال 57 کار خبرنگاری برای این روزنامه را هم به عنوان خبرنگار اسفراین بر عهده گرفت.او که فرهنگی بازنشسته است و کتاب فروشی و آموزشگاه علمی آزاد خود را هم اداره می کند، هنوز هم به عنوان توزیع کننده و خبرنگار با روزنامه های «خراسان» و «خراسان شمالی» همکاری می کند.«شریفان» می گوید: آن سال ها روزنامه با تأخیر و یک روز در میان به اسفراین می آمد که نامه ای برای مؤسسه فرهنگی و هنری «خراسان» نوشتم و تقاضا کردم با توجه به این که کتاب فروشی دارم، روزنامه برای من بفرستند تا بفروشم که آن ها موافقت کردند و 3 سال پس از کار توزیع تصمیم گرفتم کار خبر هم انجام دهم و همان زمان درخواستی هم برای این منظور به روزنامه «خراسان» فرستادم که با آن موافقت کردند و شدم خبرنگار روزنامه «خراسان».وی ادامه می دهد: آن زمان که نه اینترنت بود و نه فاکس، اگر خبرها مهم بود و فوریت داشت، تلفنی می خواندم و همکاران در مشهد ضبط می کردند و اگر هم فوریت نداشت یا با اتوبوس می فرستادم و یا از طریق پست ارسال می کردم.او که متولد سال 1331 است، اضافه می کند: وضعیت خبرنگاری در حال حاضر با آن زمان ها بسیار تفاوت کرده و کار بسیار راحت تر شده است وامیدوارم تمام افرادی که در عرصه خبرنگاری فعالیت می کنند، به اهمیت کار خود واقف باشند و تلاش کنند که به نحو شایسته ای کار خود را انجام دهند.

«رجبعلی اسعدی» هم از سال 1361 کار خبرنویسی برای روزنامه خراسان را بر عهده گرفت و تا سال 1385، 2 سال پس از تأسیس خراسان شمالی به کار خود ادامه داد و از آن زمان به بعد با تأسیس دفتر سرپرستی روزنامه «خراسان شمالی» در استان، عرصه خبرنویسی را به جوان ترها سپرد و از این کار کناره گیری کرد و به نوعی بازنشسته عرصه خبرنگاری شد.وی درباره چگونگی ورود خود به عرصه خبر و خبرنویسی می گوید: سال 61، فردی به نام «شاکری» از روزنامه «خراسان» تماسی گرفت و خواست خبرهای مربوط به خطبه های نماز جمعه را برای روزنامه ارسال کنم که مدتی کوتاه این کار را انجام دادم و پس از آن خواستند که تمام خبرهای بجنورد را پوشش دهم.وی ادامه می دهد: آن زمان، بجنورد شناخته شده نبود و حتی آن را با بروجرد و بیرجند اشتباه می گرفتند و جاجرم، گرمه، مانه و سملقان و راز و جرگلان هم جزو بجنورد بود و با توجه به نبود امکانات، تهیه و ارسال خبر و عکس کار سختی بود اما کم کم این شهر هم با انتشار خبرهای مختلف از حوزه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی معرفی شد.او که بازنشسته وزارت کشور است و هم زمان با کار خبر به عنوان مسئول روابط عمومی فرمانداری و پس از تأسیس خراسان شمالی به عنوان مدیر روابط عمومی و امور بین الملل استانداری هم فعالیت می کرد، تصریح می کند: سال های اول، کار خبرنگاری خیلی سخت بود چون نه تجربه این کار را داشتم و نه آموزشی در این زمینه فراگرفته بودم؛ آن زمان خبرها را از «ب بسم ا...» تا آخر می نوشتم و سپس کلی زمان برای خلاصه کردن آن ها می گذاشتم و از طریق تلفن برای همکاران می خواندم و آن ها یادداشت می کردند.وی که چند دوره به عنوان خبرنگار برتر روزنامه خراسان هم معرفی شد و مدتی هم از جبهه های نبرد حق علیه باطل برای روزنامه خبر ارسال می کرد، ادامه می دهد: آن موقع ها روزنامه با تأخیر به بجنورد می رسید که کار توزیع آن هم بر عهده مرحوم «ابراهیمی» بود و البته کاغذهای روزنامه کیفیت هم نداشت و سیاه و سفید بود.وی که اکنون به عنوان قائم مقام شورای عالی استان فعالیت می کند و از خوانندگان پر و پا قرص روزنامه هم هست، اضافه می کند: در حال حاضر روزنامه هم از لحاظ کیفیت و هم محتوا و شکل ظاهر وضعیت بسیار خوبی دارد.مرحوم «منصور ابراهیمی» هم نخستین نماینده توزیع روزنامه «خراسان» در بجنورد بود. «سهراب ابراهیمی» پسر مرحوم «منصور ابراهیمی» هم اکنون رئیس خانه مطبوعات استان است؛ وی درباره فعالیت پدر مرحومش در عرصه مطبوعات و به خصوص روزنامه خراسان می گوید: پدر مرحومم پس از انقلاب، کار توزیع روزنامه اطلاعات و پس از آن توزیع روزنامه خراسان» را بر عهده گرفت. آن زمان روزنامه ابتدا از طریق پست از مشهد به بجنورد ارسال می شد و گاه با یک روز تأخیر می رسید.

وی اضافه می کند: پس از مدتی روزنامه به وسیله اتوبوس ارسال می شد که ابتدا ساعت 16 همان روز و سپس که اوضاع بهتر شد ساعت 14 همان روز به بجنورد می رسید. روزنامه «خراسان» در حال حاضر قبل از ساعت 7 صبح در بجنورد توزیع می شود.

«علی محمد جهانی» هم از سال 72 به عنوان خبرنگار روزنامه خراسان در شهرستان مانه و سملقان برای این روزنامه قلم می زد و تا سال 82 که خود مدیر مسئولی نشریه دیگری را بر عهده گرفت، با روزنامه «خراسان» همکاری داشت.

او که اکنون مدرس دانشگاه و معاون فرهنگی اتحادیه انجمن های اسلامی استان است، از نحوه ورود خود به فعالیت در عرصه خبر می گوید و بیان می کند: در آشخانه معلم بودم که حجت الاسلام «فیروزیان» معاون امور شهرستان های روزنامه «خراسان» به بخشداری مرکزی آمد و گفته بود که بخشداری فردی علاقه مند به انجام کارهای فرهنگی را به روزنامه معرفی کند تا به عنوان خبرنگار با این روزنامه همکاری کند.

وی اضافه می کند: این کار به من پیشنهاد شد و آن را پذیرفتم و تا زمانی که خودم نشریه دیگری راه اندازی کردم، با روزنامه «خراسان» همکاری داشتم.وی کار در روزنامه «خراسان» را عالی توصیف و تصریح می کند: روزنامه نگاری را با «خراسان» شروع کردم و آموزش های زیادی هم در این زمینه فراگرفتم و از این که خبرهایم چاپ می شد، خوشحال بودم.

وی اظهار می دارد: «خراسان» روزنامه ای بسیار تأثیرگذار بوده است و وقتی به سوژه ای کلیک می کرد تا زمانی که آن را به نتیجه نمی رساند، سوژه را رها نمی کرد و این روزنامه خشت روزنامه «خراسان شمالی» را هم خوب گذاشت و به رسانه های دیگر هم کمک کرد.

«محمد ولی رحمانی» هم سال 1378 همکاری خود به عنوان خبرنگار راز و جرگلان را با روزنامه «خراسان» آغاز کرد. او هنوز هم با این روزنامه و روزنامه «خراسان شمالی» همکاری دارد.

وی می گوید: سال 78 به بخشداری مراجعه کردم و گفتم چنان چه بخواهند می توانم به عنوان خبرنگار کار کنم که بخشدار وقت من را به روزنامه «خراسان» معرفی کرد و آن ها هم پذیرفتند و همکاری ام با روزنامه از همان زمان آغاز شد.

وی که مدیرعامل شرکت تعاونی مرزنشینان و منتخب شورای اسلامی شهر راز هم هست، می افزاید: روزنامه «خراسان» در شناساندن این منطقه محروم نقش بسیار تأثیرگذاری ایفا کرده است.

تازه ترین مطالب
ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :