تبلیغات

خراسان شمالی » مانه و سملقان » قلعه خان

خراسان شمالی،مانه و سملقان

تپه «قلعه خان» از بزرگ ترین و مهم ترین استقرارگاه های انسان پیش از تاریخ در مانه و سملقان است که سابقه استقرار در آن به دوره نوسنگی و حدود 8 هزار سال قبل می رسد، طبق شواهد،
;

تپه «قلعه خان» از بزرگ ترین و مهم ترین استقرارگاه های انسان پیش از تاریخ در مانه و سملقان است که سابقه استقرار در آن به دوره نوسنگی و حدود 8 هزار سال قبل می رسد، طبق شواهد، تاریخی سکونت در این منطقه تا دوره ساسانی ادامه داشته است. علاوه بر آن، آثاری از استقرار در دوره های مختلف اسلامی از جمله آثار زندگی مربوط به دوره معاصر نیز در قسمت های فوقانی این تپه کشف شده است.

 

 این تپه حدود 5 هکتار وسعت و نزدیک به 18 متر ارتفاع دارد و در برگیرنده لایه های باستانی دوره های نوسنگی، عصر مفرغ، عصر آهن و دوره تاریخی و اسلامی است. کاوش باستان شناسی دراین تپه به کشف آثاری از دوره پیش از تاریخ و نیز بقایای یک قلعه بزرگ از دوره ساسانی و مقدار زیادی خمره سفالی و اشیای باستانی دیگر منجر شده است که امروزه اغلب آن ها در موزه تاریخی بجنورد در عمارت مفخم نگهداری می شود.

 

صحبت های سرپرست هیئت گمانه زنی این تپه و پاسخ های چند مسئول مرتبط، به خصوص مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی درگزارشی در سایت بجنورد1400و روزنامه خراسان شمالی - شماره انتشار 17962 منعکس شده است
شیوه های تدفین پیش از تاریخ در استقرار قلعه خان(خراسان شمالی ) با تاکید بر عصر مفرغ

خیرالنساء جودی
bastan-photo1_0.jpg

دومین فصل از پژوهشهای میدانی استقرار قلعه خان، به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه قلعه خان در تابستان 1388 به انجام رسید. از اهداف این پروژۀ پژوهشی در درجه نخست تعیین عرصۀ محوطه و پیشنهاد حریم آن به منظور حفاظت های فیزیکی از اثر بود.

در این فصل تعداد 27 گمانه در همۀ جهات محوطه ایجاد شد؛ تهیۀ نقشۀ محدودۀ گسترش آثار، شناسائی آثار مربوط به عصر آهن در بافتار  اصلی که قبلآ در لایه نگاری بدست نیامده بود، شناسائی گورستان عصر مفرغ و در نتیجه کسب اطلاعات کلی از سنت های تدفین در این دوره، از دستاوردهای مهم این پژوهش بود.
این مقاله - با تمرکز بر استقرار قلعه خان و با احتراز از مقایسه با محوطه های دیگر بدلیل خلاء جدی مطالعات میدانی در دشت سملقان و نبود اطلاعات انتشار یافته - به معرفی دو تدفین عصر مفرغ پرداخته و بطور در زمانی  این تدفین ها و تفاوت هایشان با تدفین های بدست آمده از لایه های مس –سنگی در همین استقرار را مد نظر قرار داده است.چهار اسکلت انسانی، شیوه های تدفین 6 هزار ساله را مشخص می کند

خراسان شمالی (خبرگزاری میراث فرهنگی) میراث استان ها- بررسی چهار اسکلت یافت شده در خراسان شمالی، باستان شناسان را به سوی کشف نکات تازه ای از آداب تدفین 6 هزار سال پیش رهنمون می سازد.
 
«عمران گاراژیان»، سرپرست کاوش در قلعه خان در خراسان شمالی در باره این اسکلت ها به میراث خبر گفت: «از این اسکلت ها، سه مورد مربوط به سه نوزاد و یک مورد اسکلت فردی بزرگسال است.»
 
به گفته گاراژیان قدمت این اسکلت ها مربوط به عصر سنگ و مس است که در نتیجه سه ماه کار و گمانه زنی در قلعه خان کشف شد.
 
این باستان شناس تصریح کرد: «در سال 1355، خان محلی، خاکبرداری هایی را در تپه قلعه خان انجام داده که در پی این اقدام دیواره هایی با ارتفاع حدود 5 تا 7 متر از خاک بیرون آمده اند اما در نتیجه خاک برداری ها در آن سال، اسکلت نوزادی که اکنون یافته شده، آسیب دیده است. »
 
وی گفت: «اسکلت فرد بزرگسال کاملا سالم است و در حال حاضر ما مشغول بررسی آن هستیم.»
 
گاراژیان امکان وجود یک گورستان تاریخی در این محوطه را چندان صحیح ندانست و افزود: «این اسکلت ها زیر خانه های مسکونی دفن شده اند و احتمال آن که زیر خانه های دیگر نیز اسکلت هایی مدفون باشد وجود دارد.»
 
چهار اسکلت در نتیجه گمانه زنی و لایه نگاری های هیات باستان شناسی در تپه قلعه‌خان واقع شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی به دست آمده است.
به گفته گاراژیان، اعضای هیات کاوش به دنبال اسکلت ها در صدد بررسی سنت تدفین آن دوره برآمده اند و بر این باورند که با این بررسی ها بیش از پیش می‌توانند به اظهارنظر درباره آداب و رسوم آن عصر بپردازند.
 
سرپرست لایه نگاری در تپه تاریخی قلعه خان قدیمی ترین آثار این قلعه را آثاری به جای مانده از عصر نوسنگی و بالاترین لایه را مربوط به 605 سال پیش دانست.

كشف چهار اسكلت 5 هزار ساله در خراسان شمالی
    چهار اسكلت با قدمت 5 هزار سال در شهر آشخانه شهرستان مانه و سملقان كشف شد.
    به گزارش واحد مركزی خبر از مشهد، سرپرست هیئت گمانه زنی در تپه قلعه خان آشخانه گفت: این اسكلتها شامل 3 اسكلت بزرگسال و یك اسكلت نوزاد است كه با كاوش در این تپه تاریخی به دست آمدند.
    گاراژیان افزود: در این كاوش خشتهایی با ابعاد 40 در 40 كه نقشهای مختلفی بر روی آنها حك شده نیز به دست آمده است و بررسی برای تعیین قدمت آنها ادامه دارد.
    گفتنی است تپه قلعه خان در روستای قلعه خان شهرستان مانه و سملقان در 18 كیلومتری شهر آشخانه قرار دارد.
    
    


 روزنامه كیهان، شماره 18562 به تاریخ 19/4/85، صفحه 15 (حوادث)