تبلیغات
اخبار و اطلاعات آشخانه - بمناسبت سالروز شهادت سردار رشید اسلام شهید ایرج رستمی

اخبار و اطلاعات آشخانه

کانال مردمی آشخانه پرمخاطب ترین کانال تلگرام شهرستان مانه و سملقان آدرس: telegram.me/ashkhane

درباره من
سمنگان یعنی سرسبز.
کرمانج ، مردمی که بیش از چهار قرن خونشان را با خاک ایران آمیختند تا پاسداری کنند از خانه اجدادی.
آشخانه ، هشت چشمه ،محل آسیاب، مرکزی برای نمایش پرافتخار همدلی و اتحاد کرمانج با ترک و فارس و ترکمن و بلوچ از شیعه و سنی.
و ما ، فرزند کرمانج که این پایگاه رسانه ای را زنده نگه می داریم تا شناخته تر شوند «سمنگان» و «کرمانج» و «آشخانه».
و این بزرگترین هدف ماست:
سرسبزی. پاسداری از خانه. اتحاد

رضااسدی.آشخانه

لینک تلگرام کانال مردمی آشخانه telegram.me/ashkhane
آدرس پیج اینستاگرام آشخانه /instagram.com/ashkhaneh
نویسندگان
برگه ها
جستجو در وبلاگ
نویسنده :رضا
تاریخ: یکشنبه 31 خرداد 1394 02:38 ق.ظ
سردار رشید اسلام شهید ایرج رستمی
نام پدر: عباس تاریخ تولد: : 25/6/1320 
محل تولد :آشخانه محل دفن : تهران

تاریخ شهادت: 21/3/ 1360 محل شهادت : دهلاویه 
تحصیلات : کارشناسی نظامی یگان‌خدمتی/ مسئولیت : معاون عملیاتی شهید چمران 

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند
بخشی از زندگینامه شهید : 
ایرج‌رستمی در سال1320در شهر آشخانه به دنیا آمد. او فرزند خانواده‌ای بود که عشق به اهل بیت وعلمای اسلام در فضای آن موج می‌زد. دوران تحصیلی خود را با موفقیت در آشخانه طی نمود وی علاوه بر آن که در درس شاگرد نمونه بود در عمل نیز آدمی جسور ومودب بود ودر دوران تحصیل همیشه یاری رسان ضعیف‌تر از خود بود ودر ایام محرم نیز حضور پررنگی داشت، ایشان پس از پایان دوره تحصیل مقدماتی، راهی دوره سربازی به مشهد مقدس شد. پس از اتمام دوران سربازی با توجه به جسه و توانمندی‌های فردی که داشت به ارتش پیوست وجهت خدمت به نیروی هوابرد شیراز منتقل شد و همزمان با خدمت در ارتش موفق به اخذ دیپلم شد دوران خدمت در ارتش را با موفقیت طی کرد توانست در دانشگاه افسری نیز پذیرفته شود ایشان این دوران را نیز با موفقیت طی نموده و در سال 1346 در شیراز تشکیل خانواده دادند با اوج‌گیری انقلاب با رهبری امام به انقلابیون می‌پیوندد. پس از پیروزی انقلاب و با گسترش دامنه آتش فتنه داخلی از سوی ارتش به کردستان اعزام می‌گردد

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/3/30/1089238_960.jpg

 که در آنجا مسیر تازه‌ای در زندگی‌اش رقم می‌خورد. چرا که رشادت‌ها واز خود گذشتگی‌ها و درایتش از دید تیز بین دکتر چمران مخفی نمی‌ماند و این سبب آغاز یک دوستی و همرزمی می‌گردد. ایرج رستمی به همراه دکتر چمران در همان کردستان مجروح می‌گردند و جهت مداوا به تهران منتقل می‌شوند که این مجروحیت 9 ماه به طول می انجامد. وی پس از بهبودی به یگان خدمتی خود باز می‌گردد و با آغاز جنگ تحمیلی راهی جبهه‌های حق علیه باطل می‌گردد. پس از چندی از سوی ورزات دفاع مأمور به همکاری با دکتر چمران می‌گردد و به همراه دکتر چمران ستاد جنگ‌های نامنظم را در جبهه‌های جنوب تشکیل می‌دهند که مسئولیت آن از سوی دکتر چمران برعهده رستمی گذارده می‌شود. با شکل گیری ستاد جنگ‌های نامنظم و طرح ریزی چندین عملیات در منطقه ضربات سختی به دشمن وارد می‌آورند. در جریان هجوم دشمن به سمت سوسنگرد، رزمندگان ستاد جنگ‌های نامنظم، دهلاویه را که روستایی است در غرب سوسنگرد خط مقدم خود قرار دادند. و مدافعان دهلاویه10 روز سرسختانه در برابر دشمن مقاومت نموده تا این که در 24 آبان 1359 دشمن پس از اشغال دهلاویه، سوسنگرد را نیز به تصرف خود در آورد. پس از آن برای آزاد سازی روستای دهلاویه عملیاتی در ساعت 4:30 بامداد تاریخ 26/3/1360 با تلاش یک گردان از نیروهای سپاه و ستاد جنگ‌های نامنظم به فرماندهی ایرج رستمی از دو محور روستای دهلاویه انجام گرفت که توانستند دهلاویه را آزاد کنند و دشمن را تا یک کیلو متر عقب برانند و سرانجام در بامداد 31/3/1360 درحالی که ایرج رستمی و همرزمانش در یک درگیری سخت با دشمن بعثی بر اثر اصابت گلوله توپ دشمن در منطقه دهلاویه به درجه رفیع شهادت نائل می‌آید که دکتر چمران پس از اطلاع از این موضوع سریعاً خود را به منطقه رسانده و در مورد شهید ایرج رستمی می‌فرماید : « خدا رستمی را دوست داشت و برد، اگر ما را هم دوست داشته باشد می‌برد » طولی نکشید که دکتر چمران نیز در همان محل شهادت شهید ایرج رستمی با اصابت گلوله خمپاره60 به شدت مجروح می‌شود که در حین انتقال به بیمارستان به درجه شهادت نائل آمده و به همسنگرودوست خود می‌پیوندد.


تصاویری از شهید ایرج رستمی در ادامه مطلب

Image result for ‫ادامه مطلب عکس‬‎

خبرگزاری میزان: دوست عزیزم! آقای رستمی قهرمان پرافتخار ما، هروقت که به تو فکر می‌کنم از شدت شوق قلبم می‌لرزد و اشک به چشمانم حلقه می‌زند.
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از مشرق، «ایرج رستمی» به‌تاریخ 26 شهریور 1320 شمسی، در «آشخانه» (توابع «بجنورد») متولد شد. «رستمی» پس از پایان دوران تحصیل مقدماتی در زادگاهش، راهی دوره سربازی در مشهد مقدس شد و پس از اتمام دوران سربازی به ارتش پیوست و به نیروی هوابرد شیراز منتقل و هم‌زمان با خدمت در ارتش موفق به اخذ دیپلم شد و توانست به دانشگاه افسری نیز راه پیدا کند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با گسترش دامنه آتش فتنه داخلی، «رستمی» از سوی ارتش به کردستان اعزام  و در آنجا با «دکتر مصطفی چمران» آشنا شد. وی در آبان 1358 شمسی در کردستان مجروح شد و 9 ماه در بستر افتاد. در همین ایام بود که دکتر چمران، بارها به عیادت او رفت و هم‌چنین نامه‌ای به او نوشت که نشان از ارادت و محبت عمیق آن عارف وارسته به «ایرج رستمی» داشت. متن نامه مزبور به این قرار است:

بسم الله الرحمن الرحیم
دوست عزیزم! آقای رستمی قهرمان پرافتخار ما
هروقت که به تو فکر می‌کنم از شدت شوق قلبم می‌لرزد و اشک به چشمانم حلقه می‌زند.
امیدوارم که هرچه زودتر، صحت و سلامت خود را بازیابی و با هم در کوه‌ها و دشت‌ها و دره‌ها و در خطرناک‌ترین سنگرها برای پاسداری از ایران و انقلاب فداکاری کنیم.
دوست‌دار تو
دکتر چمران

مردی که دلِ چمران را می‌لرزاند + تصاویر


دوستی و هم‌راهی میان دکتر چمران و سرگرد «ایرج رستمی» تا آخرین روز حیات این افسر مؤمن، پایدار ماند. با آغاز جنگ تحمیلی راهی جبهه‌های حق علیه باطل شد و پس از مدتی به‌دستور شهید چمران مرکز آموزش نیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم را راه‌اندازی کرد و مسئولیت ستاد آن مرکز در منطقه «درب خزینه» از سوی شهید «چمران» به‌عهده وی گذاشته شد. پس از مدتی، «ایرج رستمی» جانشین شهید چمران در فرماندهی ستاد جنگهای نامنظم شد و مرد شماره 2 این گروه گردید.

رهبر انقلاب اسلامی، «حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» در توصیف شهید «ایرج رستمی» گفته است:

«معروف بود در دوران دفاع مقدس می‌گفتند فلانی نور بالا می‌زند، روشن است؛ یعنی به‌زودی شهید خواهد شد. این نورانیتِ حضور بسیجی بود؛ این را من خودم مشاهده کردم؛ نه یک بار و دو بار. یک موردی که مربوط به همین استان شماست، بد نیست عرض کنم. یک سرگرد ارتشی که بعد ما فهمیدیم ایشان اهل آشخانه است ــ سرگرد رستمی ــ به‌میل خود، به‌صورت بسیجی آمده بود در مجموعه گروه شهید چمران، آنجا فعالیت می‌کرد. بنده مکرراً او را می‌دیدم؛ می‌آمد، می‌رفت. یک شبی با مرحوم چمران نشسته بودیم راجع به مسائل جبهه و کارهایی که فردا داشتیم، صحبت می‌کردیم؛ در باز شد، همین شهید رستمی وارد شد. چند روزی بود من او را ندیده بودم. دیدم سرتاپایش گل‌آلود است؛ این پوتین‌ها گل‌آلود، بدنش خاک‌آلود، صورتش خسته، ریشش بلند؛ اما چهره را که نگاه کردم، دیدم مثل ماه می‌درخشد؛ نورانی بود. روزهای قبل، من این حالت را در او ندیده بودم. رفته بود در یک منطقه عملیاتی، آنجا فعالیت زیادی کرده بود؛ حالا آمده بود، می‌خواست گزارش بدهد. او بعد از چندی هم به شهادت رسید. ارتشی بود، اما آمده بود بسیجی وارد میدان شده بود؛ فعالیت می‌کرد، مجاهدت می‌کرد، حضور فداکارانه داشت ــ در همان مجموعه بسیجىِ شهید چمران ــ بعد هم به شهادت رسید».

ایشان در جمع دیگری، مجدداً از شهید رستمی یاد کرده و فرموده‌اند:

«مرحوم شهید رستمی ــ که او هم از شهدای خراسان است؛ یک فرد روستایی و به‌ظاهر عامی ــ توی جمعی که فرماندهان درجه یک نشسته بودند و رئیس جمهور وقتِ آن روز هم نشسته بود، آمد صحبت کرد و گزارش میدان جنگ داد، جوری که همه این فرماندهان رسمی‌ای که نشسته بودند مبهوت شدند!».

«ایرج رستمی» سرانجام در بامداد روز 31 خرداد 1360 شمسی، با آتش دشمن بعثی، در منطقه دهلاویه بال در بال ملائک گشود. «دکتر مصطفی چمران» چند ساعت بعد، پس از دریافت خبر شهادت معاونش، این جملات را بر زبان آورد:

«خدا «رستمی» را دوست داشت و برد، اگر ما را هم دوست داشته باشد، می‌برد».

تنها چند ساعت پس از آن، «مصطفی چمران» با خون خویش وضو گرفت و به دوست عزیزش ملحق شد.
 
روحمان با یادشان شاد
هدیه به ارواح بلندپروازشان صلوات
اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم

 
تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند
شهید «ایرج رستمی» (با دوربین به گردن)

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند
شهید «ایرج رستمی» (با دوربین به گردن)، شهید «ناصر فرج‌الله» نیز در تصویر دیده می‌شود

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند
شهید «ایرج رستمی» (با چفیه به گردن)

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند
شهید «ایرج رستمی» (نفر اول از چپ)

تصاویر/ مردی که دل چمران را می لرزاند

/انتهای پیام/تازه ترین مطالب
ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :