تبلیغات
اخبار و اطلاعات آشخانه - مطالب پیشین...

اخبار و اطلاعات آشخانه

کانال مردمی آشخانه پرمخاطب ترین کانال تلگرام شهرستان مانه و سملقان آدرس: telegram.me/ashkhane

درباره من
سمنگان یعنی سرسبز.
کرمانج ، مردمی که بیش از چهار قرن خونشان را با خاک ایران آمیختند تا پاسداری کنند از خانه اجدادی.
آشخانه ، هشت چشمه ،محل آسیاب، مرکزی برای نمایش پرافتخار همدلی و اتحاد کرمانج با ترک و فارس و ترکمن و بلوچ از شیعه و سنی.
و ما ، فرزند کرمانج که این پایگاه رسانه ای را زنده نگه می داریم تا شناخته تر شوند «سمنگان» و «کرمانج» و «آشخانه».
و این بزرگترین هدف ماست:
سرسبزی. پاسداری از خانه. اتحاد

رضااسدی.آشخانه

لینک تلگرام کانال مردمی آشخانه telegram.me/ashkhane
آدرس پیج اینستاگرام آشخانه /instagram.com/ashkhaneh
نویسندگان
برگه ها
جستجو در وبلاگ
نویسنده :رضا
تاریخ: شنبه 6 تیر 1394 03:05 ق.ظ

مصاحبه  با آقای عقیل رستگار نقاش و کاریکاتوریست موفق مانه و سملقانی
شهرستان مانه و سملقان چون نگینی در سرزمین سرسبز خراسان شمالی می درخشد طبیعت زیبا و آفریده های خداوند و لطف بیکرانش دراین سرزمین موجب گشته تا در مقابل پروردگارمان سرتعظیم فرود آورده و سجده شکر گذاریم . در این میان بسیارند انسانهای بزرگی ، که تواناییهایی که خدای متعال به آنان عطا کرده است نهایت استفاده مفید را برده اند ورزشکاران .قهرمانان .شاعران و نویسندگان هنرمندان که در این شهرستان بسیارند.

اکنون مدیریت پایگاه اطلاع رسانی آشخانه  (رضا اسدی )  مصاحبه ای با یکی از هنرمندان  موفق این شهرستان ترتیب داده است  تا ضمن معرفی این استعدادهای درخشان و نام آور ، الگویی برای سایرجوانان باشد .


 


مصاحبه  با آقای عقیل رستگار نقاش و کاریکاتوریست موفق مانه و سملقانی

 


 

           پایگاه اطلاع رسانی آشخانه : ضمن عرض تبریک سال نو ۹۳لطفا خودتون رو معرفی کنید :

-          عقیل رستگاری  ، ۳۱ سال سن دارم و ومتولد روستای کشانک هستم 

-          

پایگاه اطلاع رسانی آشخانه :از چه زمانی به حرفه کاریکاتور مشغول شدید ؟ 

-          از سن ۱۵ سالگی در ابتدا با طراحی از چهره به صورت آماتور و مبتدی شروع کردم در دوره دبیرستان و دانشگاه سر کلاس به جای گوش دادن به معلم و استاد کاریکاتور می کشیدم  .

-           

پایگاه اطلاع رسانی آشخانه :شما چه تعریفی از کاریکاتور دارید ؟

-          البته کاریکاتور  به  دو صورت  کارتون  که موضوعی است و میتواند با هر نوع و موضوعی ترسیم و طراحی شود و کاریکاتور که  ترسیم و طراحی اغراق آمیز چهره ها است .

کاریکاتور و کارتون یک زبان زنده دنیا است که گاهی اوقات مشکلات و مسائل جامعه را که نمی توان به زبان آورد ، به شکل تصویری طنز و فکاهی به روی صفحه کاغذ پیاده می کنند ، یک کاریکاتور را هر جایی از دنیا که نشان بدهید و به نمایش بگزارید برای همه اقشار و مردم قابل درک و فهم است و نیاز به مترجم ندارد مگر اینکه با موضوعی باشد که مطابقتی  با فرهنگ و رسم ورسومات آن جامعه نداشته باشد  .   
کاریکاتور چهره هم یعنی اغراق در اجزای صورت بصورتی  که اجزایی از صورت که کوچک هستند به شکل طنز کوچکتر شوند و اجزایی که بزرگتر هستند در غالب طنز بزرگتر ترسیم شوند

 پایگاه اطلاع رسانی آشخانه:کارتون و یا کاریکاتور چگونه و با چه موضوعاتی ترسیم  می کنید ؟

معمولا جشنواره های کاریکاتور و کارتون با یک موضوع برگزار می گردند ، برای ترسیم کردن یک ایده مناسب باید هر آنچه را که مربوط به موضوع جشنواره و یا کارتون و یا سفارشات است از اشیا گرفته تا حیوانات و انسان را که ارتباط مستقیم با موضوع دارند در ذهن داشته باشیم و یا یادداشت کنیم در مرحله یعد اشیا ، انسان و … که ارتباط غیر مستقیم با موضوع دارند  یادداشت و در مرحله سوم چیزهایی که  ارتباطی با موضوع ندارند و در نهایت باید همه اینها را بهم ارتباط داده و با فکر و تمرین و مطالعه زیاد و جمع بندی ایده  مناسب در قالب طنز ترسیم و ارائه کرد

 پایگاه اطلاع رسانی آشخانه :آیا غیر از کاریکاتور در زمینه های دیگر هنری فعالیت دارید ؟

- بله . طراحی ، نقاشی . بیشتر نقاشی چهره کارمیکنم ، نقاشی رنگ روغن مناظر و بافت های قدیمی را هم خیلی دوست دارم .

 

پایگاه اطلاع رسانی آشخانه :آیا از راه هنر امرارمعاش هم دارید ؟

زمانی که از دانشگاه فارق التحصیل شدم حدود یک سال و نیم بیکار بودم که از طریق نقاشی چهره و نقاشی های منظره امرار معاش می کردم و با اینکه در روستا فعالیت می کردم و امکانات زیادی نداشتم متقاضیان زیادی داشتم که از مانه و سملقان، بجنورد ، مشهدو بعضی از شهر های استان گلستان  سفارش می کردند  ولی الآن که کارمند هستم بیشتر کاریکاتور کار می کنم و سفارشات نقاشی چهره و منظره هم دارم که بیشتر از روی علاقه کار می کنم و برای کسب درامد نیست.

 

پایگاه اطلاع رسانی آشخانه :از اساتید هم برای آموزش و یادگیری بهره برده اید ؟

بله زمانی که در دانشگاه مازندران ، بابلسر درس می خواندم جلساتی را در خدمت استاد سماعی از نقاشان بنام ایران بودم ، زمانی هم که فرق التحصیل شدم در بجنورد چند جلسه از محضر استاد گرمه ای که ایشان هم از اساتید برجسته  استان و کشور هستند بهره مند شدم

پایگاه اطلاع رسانی آشخانه :آیا شاگردانی هم داشته اید و تا کنون تدریس کرده اید ؟

بله در زمانی که مسئول انجمن هنر های تجسمی شهرستان بودم در آشخانه شاگردان زیادی داشتم که تعدادی از آنها در رشته هنر های تجسمی دانشگاه مشغول به تحصبل هستند و تعدادی هم در جشنواره های استانی مقامهایی رو کسب کرده اند .


پایگاه اطلاع رسانی آشخانه: در آشخانه کسان دیگری هم هستند که در زمینه کاریکاتور فعالیت دارند  ؟

در شهرستان مانه و سملقان مکرر جهت برگزاری کلاسهای کاریکاتور و نقاشی تماس می گیرند و این نشان از علاقه آنها به هنر کاریکاتور است . در حال حاضر آقای ادریس کریمان از دوستانی هستند که در زمینه کاریکاتور فعالیت دارند و در جشنواره ها شرکت می کنندو موفق هستند .

پایگاه اطلاع رسانی آشخانه در استان چطور ؟

در استان هم دوستان زیادی دارم که هر کدامشان در زمینه کاریکاتور استاد هستند آقای عباس ناصری که از هنرمندان بزرگ،  از داوران و اساتید بین المللی هستند آقای حامد مرتضوی و آقای داریوش مهردلان که در جشنواره ها و مسابقات شرکت می کنند و بسیار موفق هستند .

پایگاه اطلاع رسانی آشخانه :آیا با نشریات و جشنواره ها فعالیت دارید  ؟

در حال حاضر به علت مشغله کاری خیر ولی در گذشته با روزنا مه  ارمغان و چند نشریه استانی فعالیت داشته ام  .

در جشنواره های زیادی شرکت کرده ام که در بسیاری از جشنواره ها آثارم به فینال مسابقات و نمایش در نمایشگاه ها و جهت چاپ اثر در کاتالوگ ها راه پیدا کرده و در مسابقاتی هر عناوینی کسب کرده انم


پایگاه اطلاع رسانی آشخانه :لطفا”عناوین و مقامهایی را که کسب کرده اید رو نام ببرید

البته زیاد در جشنواره ها شرکت نمی کنم و این را هم بگویم که دست بالای دست بسیار است که گاهی در جشنواره ها شرکت می کنم حتی اثرم  به نمایشگاه هم راه پیدا نمی کند ولی کاتالوگها و کتابهای خارجی و داخلی  زیادی دارم که  آثارم در آن چاپ شده است و در نمایشگاه های داخلی و خارجی به نمایش درامده است .

عناوینی که کسب کردم مقام اول دانشجویان کشور . مقاوم دوم جشنواره هنر های تجسمی دانشجویان شرق کشور . مقام دوم در جشنواره ایثار در اردبیل – مقام دوم جشنواره هنر های تجسمی مشهد  - چند عنوان  اول  و دوم در جشنواره های مختلف در استان – جایزه ویژه جشنواره بخش چهره کشور رومانی است .

پایگاه اطلاع رسانی آشخانه :خاطراتی از هنر کاریکاتور دارید؟

زمانی که در دانشگاه بودم یکی از همکلاسهایم سر کلاس از من خواست که کاریکاتورش را بکشم تا ببیند با کاریکاتور چه شکلی می شود ، به او گفتم که باید جنبش راداشته باشی ، زمانی که کاریکاتورش را کشیدم و تحویلش دادم  ناراحت  و عصابانی شد  و پرخاشگری کرد که البته  بعدا عذرخواهی کرد و گفت که کاریکاترو را یادگاری نگه میدارد ./.

پایگاه اطلاع رسانی آشخانه :جهت انتقال آموزه های هنریتان چه برنامه هایی  در آینده دارید ؟

متقاضیان زیادی دارم که از من خواسته اند کلاسهای کاریکاتور طراحی و نقاضی برگزار کنم ، به امید خدا در تابستان و ایام تعطیل دانش آموزان کلاسهای فوق را به صورت خصوصی و عمومی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مانه وسملقان برگزار خواهم کرد. پایگاه اطلاع رسانی آشخانه: چه پیامی برای دوستدارن به هنر دارید

مسلما” خدای بزرگ به به اندازه توانایی های او استعداد بخشیده است . پس هرکسی که احساس می کند که می تواند در زمینه ای موفق باشد با کمی تلاش و کوشش می تواند به جایگاه اصلی خودش برسد. که نتیجه ی این تلاش ها افتخاری برای کشور عزیزمان ایران است.

پایگاه اطلاع رسانی آشخانه : با تشکر از شما که  وقتتان را به پایگاه اطلاع رسانی آشخانهwww.ashkhaneh.com دادید . با آرزوی توفیق و سربلندی برای شما و کلیه  هنرمندان مانه و سملقان

 

والسلام

گزارش : رضا اسدی مدیر پایگاه اطلاع رسانی آشخانه

آدرس سایت : www.ashkhaneh.com

ایمیل :ashkhaneh1400@yahoo.com

سامانه ارسال پیامک : ۳۰۰۰۵۲۹۲۹۲۰۰۲۱
تازه ترین مطالب
ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :